1

Uczta zmysłów, to najtrafniejsze określenie kolejnej już jedenastej odsłony gali WINE & FOOD NOBLE NIGHT.

Podczas tego magicznego wieczoru firma WINKOLEKCJA miała przyjemność ufundować
jedną z nagród dla laureata wyróżnienia jury profesjonalnego – Jakuba Kasprzaka.

Był nią wybitny szampan niezwykłego producenta  LAURENT  PERRIER

(LAURENT  PERRIER  LA CUVÉE BRUT JEROBOAM).

Jednocześnie, każda z 12 restauracji biorących udział w kuchennych zmaganiach otrzymała
pamiątkową butelkę szampana  LAURENT  PERRIER  LA CUVÉE BRUT MAGNUM.

Smak tego szampana to efekt ponad 200 lat pracy i pasji twórców tej marki.

Firma Laurent-Perrier to dom szampański, założony w roku 1812 przez André Michel’a Pierlot, którego syn – Alphonse, umierając bezpotomnie przekazał firmę swojemu

chef de cave, czyli zarządzającemu – Eugene Laurent. Wdowa po Eugene, Mathilde Emilie Perrier, zmieniła w roku 1887 nazwę firmy na Laurent-Perrier. Wreszcie, w roku 1939 odziedziczyła ją Marie-Louise de Nonancourt z domu Lanson. Jej syn, Bernard de Nonancourt, kierując firmą przez ponad pięćdziesiąt lat ukształtował jej wizerunek jako czołowego producenta szampana.

W branży mówiono o  nim Le Grand Bernard, czyli Bernard wielki.

Podczas podczas drugiej wojny światowej Bernard de Nonancourt był aktywnym członkiem ruchu oporu, dosługując się stopnia sierżanta i wielu bojowych odznaczeń. W roku 1948 przejął stery rodzinnej firmy. Przez ponad pięćdziesiąt lat ugruntował swą reputację innowatora tworząc kolejne wyjątkowe szampany, w tym, wprowadzony w roku 1960 Grand Siècle oraz debiutujący w 1968 roku Cuvée Rosé, jeden z największych sukcesów rynkowych Laurent-Perrier. Podczas rządów Bernarda de Nonancourt sprzedaż szampanów Laurent-Perrier wzrosła ponad stukrotnie, a sama firma w roku 2005 została trzecim producentem szampana. W tym samym roku Bernard przeszedł na emeryturę, zostając honorowym przewodniczącym Rady Nadzorczej. Po jego śmierci grupą Laurent-Perrier kierują jego córki:  Alexandra i Stéphanie wraz z Prezesem Zarządu – Stéphane Deylac i szefem piwnic – Chef de Cave, Michel’em Fauconnet.

 

LAURENT  PERRIER  LA CUVÉE BRUT

Champagne AOC

Szczepy: chardonnay, pinot noir, pinot meunier

Blend La Cuvée pochodzi z ponad 100 crus, wyselekcjonowanych przez Laurent-Perrier.

Blado złota barwa.
Drobne bąbelki tworzą długo utrzymującą się pianę.
W nosie delikatne aromaty świeżych cytrusów i białych kwiatów.
Na podniebieniu złożone smaki owoców, doskonała równowagą miedzy świeżością i delikatnością i długi finisz o wyraźnie owocowym charakterze.