Nespresso Exclusive Selection

Nespresso Exclusive Selection – dwie nowe kawy w dwóch najlepszych restauracjach wyróżnionych gwiazdką Michelin

 


„Wielkie rzeczy się dzieją, gdy ludzie spotykają się z górami”, powiedział William Blake, angielski poeta, prekursor romantyzmu, a jego słowa stały się maksymą podróżników i odkrywców – także tych poszukujących dzisiaj najwyższej jakości kawy.

 

Dwie nowe mieszkanki kaw Nespresso Exclusive Selection, do których ziarna zostały pozyskane z plantacji w Nepalu i Tanzanii, skomponowano w taki sposób, aby zagwarantować niepowtarzalne doświadczenie gościom najbardziej luksusowych restauracji, sygnowanych gwiazdkami Michelin. W Polsce do projektu wprowadzenia tych mieszanek zostały zaproszone dwie gwiazdkowe restauracje – Atelier Amaro i Restauracja Senses, obie znajdują się w Warszawie.

Kawy KILIMANJARO PEABERRY i NEPAL LAMJUNG pochodzą z plantacji położonych w wysokich górach, w miejscach wyjątkowo trudno dostępnych, wymagających od farmerów niezwykłej skrupulatności i dbałości w hodowli i selekcjonowaniu ziaren. Dlatego plantatorzy kawy z tych rejonów należą do elity swego fachu, pozyskującej najrzadsze i najtrudniejsze w uprawie ziarna, będące podstawą wyrafinowanych połączeń smakowych, skomponowanych dla najbardziej wymagających koneserów.

Kawa Exclusive Selection Nepal Lamjung pozyskiwana jest u podnóża Himalajów, gdzie uprawia się rzadkie odmiany ziaren kawy: Bourbon i Typica. Dojrzałe owoce są zbierane i obrabiane są ręcznie, co ma ogromne znaczenie dla ostatecznego smaku zaparzonej kawy. Nespresso stosuje technikę rozdzielnego palenia, by wydobyć z kawy jej złożone aromaty. Pierwsza część ziaren poddawana jest ciemnemu paleniu, aby nadać kawie intensywności, druga - długiemu paleniu, które czyni ją delikatniejszą. Wynikiem tego zabiegu jest jedwabista, intensywna kawa o orzeźwiającym aromacie opiekanego chleba. Wyczuć można w niej też orzechy laskowe i prażone zboża. Intensywność kawy określona została na 5, a więc optymalnie smakuje podana jako espresso lub lungo. Doskonale komponuje się z czekoladowymi deserami, będąc zwieńczeniem wyśmienitego posiłku.

Kawa Exclusive Selection Kilimanjaro Peaberry pochodzi z ręcznie zbieranych ziaren Arabiki Peaberry, uprawianych na zboczach Kilimandżaro w Tanzanii. Owoc kawy daje jedno ziarno zamiast dwóch (tak dzieje się tylko w przypadku 5% owoców kawy na świecie), co oznacza, że kawa uzyskuje bardziej skoncentrowany aromat. W tym majestatycznym terroir wybrani przez Nespresso farmerzy codziennie udoskonalają metody obróbki kawy: każdy owoc jest ręcznie zbierany, pozbawiany miąższu, płukany w czystej wodzie i suszony na słońcu. To daje kawę o naturalnym, intensywnie owocowym aromacie. Wyczuwalne są szczególnie aromaty mango, ananasa, owoców leśnych i lekka nuta drewna. Intensywność 8 oznacza, że kawa Exclusive Selection Kilimanjaro Peaberry będzie idealna do podania w formie espresso i ristretto. Doskonale komponuje się z trunkami, np. rumem.

 

W imieniu Michała Proszewskiego, Dyrektora Generalnego Nespresso w Polsce zapraszamy do degustacji tych wyjątkowo aromatycznych kaw Nespresso Exclusive Selection do dwóch wyróżnionych gwiazdkami Michelin restauracji Atelier Amaro i Senses.