Koktajle spod znaku World Class
ponownie na Wine & Food Noble Night

Stało się już tradycją, że najlepszy polski barman wyłoniony w konkursie World Class łączy siły z najznamienitszymi chefami, by zachwycić gości Wine & Food Noble Night. Tak się stało również podczas tegorocznej gali. O menu koktajlowe zatroszczył się Janusz Lemiesz, który powrócił z finału najbardziej prestiżowego konkursu miksologicznego globu – World Class Competition w Meksyku.

 

Janusz Lemiesz ze stołecznego Baru Koszyki, jest Barmanem Roku World Class Poland 2017 i wykładowcą w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelierów w Warszawie.

 

Specjalnie z okazji jubileuszowej kolacji stworzył wyrafinowane, kompozycje do menu deserowego, opracowane w oparciu o najlepsze praktyki food & cocktail pairingu – czyli doskonale znanej gościom Wine & Food Noble Night sztuki łączenia potraw z koktajlami.

 

Przez cały wieczór serwowane były również inne wyśmienite propozycje koktajlowe Janusza Lemiesza. Bazę każdego z koktajli stanowiły alkohole z ekskluzywnego portfolio Diageo Reserve, słynące z kunsztu i doskonałych tradycji. Wśród nich docenione w najnowszym Drinks International Bar Report marki Tanqueray, Johnnie Walker, Ketel One, Bulleit i Don Julio, święcące tryumfy w swoich kategoriach.

 

Całości niespodzianek spod znaku Diageo Reserve dopełniły specjalne strefy dedykowane koneserom poszczególnych gatunków alkoholi: degustacja Single Malts, a także Tajemniczy Ogród Tanqueray No. TEN i Gwatemalska Dżungla Ron Zacapa, w których goście mogli stworzyć własne kompozycje koktajlowe. Z kolei Johnnie Walker zaprosił do udziału w intrygującej podróży zmysłów pod hasłem „Symphony in Blue”.