1

Finaliści XI gali WFNN: Unicus i Unicus Palace

Restauracja Hotelu Unicus to nadzwyczajna fuzja tradycji i nowoczesności w samym sercu królewskiego Krakowa. Surowe, XIII-wieczne wnętrza sprawią, że odwiedzający ją Goście poczują się jak podróżnicy w czasie. Zespół doświadczonych kucharzy, pod przewodnictwem Szefa Kuchni Tomasza Jeziorka, dokłada wszelkich starań, by na talerze trafiały dania idealnie dopełniające historycznego klimatu miejsca.

Restauracja Unicus to rekonstrukcja potraw dworskich, głównie barokowych – dominują tu więc dawne przepisy i składniki, które pieszczą podniebienia od wieków. Jagnięcina, wołowina i przede wszystkim drób w postaci: gęsi, kaczki, a nawet bażanta. Wszystko przyprawione ze szlachecką fantazją i smakiem. Smakiem, który doceniają Goście, ale też prestiżowe przewodniki Gault&Millau i Michelin.

Luksusowy Hotel Unicus Palace może pochwalić się wykwintną kuchnią w ekskluzywnym wydaniu. Najwyższej jakości składniki stanowią wysmakowaną kompilację produktów regionalnych, jak pstrąg ojcowski i sery łomnickie – ze smakami typowo egzotycznymi. Nad każdym detalem dań czuwają kucharze dowodzeni przez doświadczonego Szefa Kuchni Mateusza Suligę. Wnętrza Restauracji zachwycają jasnymi kolorami i nawiązaniem do historii Hotelu, który mieści się w dawnym Pałacu Morsztynów. W tych murach ducha arystokracji czuć na każdym kroku!

Do obiektu przynależy również przytulna Trattoria Degusti, w której mniej formalnym wnętrzu można zasmakować przepysznych dań kuchni śródziemnomorskiej. Jej zachwycającym wyróżnikiem jest piękna antresola z widokiem na najpopularniejszą krakowską ulicę.