1

Finaliści XI gali WFNN: Shuum (dawniej ProVita)

Zapraszamy do restauracji Shuum prowadzonej w duchu slow life. Daj się zachwycić autorską kuchnią inspirowaną naturą i porami roku, wyjątkowym bogactwem wyrafinowanych smaków i niezwykłą dbałością o formę serwowanych dań.

Kuchnia, która pobudza zmysły

Restauracja Shuum to miejsce spotkań rozmaitych kultur i tradycji kulinarnych, zaskakujące i jednocześnie niezwykle harmonijne połączenie smaków i aromatów rodzimych produktów ze składnikami z najdalszych zakątków świata. Skarby wód, lasów, pól i łąk w nowoczesnej odsłonie, które tworzą niezwykle wysublimowane wariacje smakowe. Podane zawsze z niezwykłą dbałością o najmniejszy detal.

Oprócz stałej karty, proponujemy swoim gościom menu weekendowe. Co tydzień inne, zaskakujące dania, które odkryją przed Tobą nowe smaki.

 

Restauracja z wartościami

Prowadząc restaurację kierujemy się przede wszystkim wartościami, które sprzyjają życiu w zgodzie i harmonii z naturą.

Naszą codzienną pracą udowadniamy, że prowadzenie restauracji w nawiązaniu do filozofii zero waste jest możliwe. U nas nie znajdziesz napojów serwowanych w plastikowych butelkach oraz jednorazowych słomek. Nasi szefowie kuchni w cudowny sposób nadają drugie życie skórkom cytryny, obierkom z jabłek, czy liściom rzodkiewki.

Prowadząc restaurację własnoręcznie przygotowujemy przetwory, wędliny, wypiekamy pieczywo, przyrządzamy wiele półproduktów. Zawsze na bazie produktów od zaufanych dostawców i lokalnych rolników.

 

Spotkania smakoszy

Niespiesznie delektuj się każdym kęsem, rozpływaj w bogactwie smaków i aromatów, celebruj czas spędzony przy stole z najbliższymi w naszej restauracji a’la carte. Oddaj się ulotnemu nastrojowi chwili i spędź wyjątkowy czas w restauracji Shuum. Nasi wykwalifikowani sommelierzy odkryją przed Tobą tajemnice smaków i aromatów wina.

 

(źródło: Restauracja Shuum)