1

Finaliści XI gali WFNN: Chapeau Bas | Hotel Grand Lubicz

Restauracja „Chapeau Bas” w hotelu Grand Lubicz w Ustce to inwestycja rodziny de Lubicz Szeliskich. Wystrój, określany mianem nowoczesnej klasyki, ma zapewniać gościom komfort i dobre samopoczucie. W menu każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ w karcie figurują zarówno tradycyjne, jak i wyszukane kompozycje smakowe. Szef kuchni Marcina Szwaka tworzy lekkie, ciekawie skomponowane dania, które gaście smakują w asyście win z całego świata. Połączone smaki kuchni staropolskiej z nowościami kuchni europejskiej tworzą niepowtarzalny smak, który poruszy najbardziej wymagające podniebienia.

Tworzenie wykwintnych posiłków to sztuka. W Restauracji Chapeau Bas, Szef Kuchni i jego zespół opanowali to do perfekcji. Kuchnia charakteryzuje się lekkością, ciekawie skomponowanymi daniami, w asyście win z całego świata. Połączone smaki kuchni staropolskiej z nowościami kuchni europejskiej tworzą niepowtarzalny smak, który poruszy najbardziej wymagające podniebienia. Smak i zapach, ale również wygląd potraw to klucz do sukcesu, przypieczętowany wieloma wyróżnieniami.
Chapeau Bas zadbało również o komfortowy i nowoczesny wystrój restauracji. Kompozycje świeżych kwiatów, które zawsze goszczą na stołach, sprawiają, iż każdy znajdzie tu miejsce dla siebie i spędzi miłe chwile. Personel Restauracji dokłada wszelkich starań, aby goście mieli miłe wspomnienia, a ich powrót – to dowód na to, że warto spróbować jedzenia w restauracji Chapeau Bas.