1

Finaliści XI gali WFNN: Boletus | Zamek Kliczków

Pośród gęstych Borów Dolnośląskich, przy meandrach rzeki Kwisa znajduje się średniowieczny Zamek… ZAMEK KLICZKÓW. To wyjątkowe miejsce, gdzie historia i tradycja łączą się z nowoczesnością i technologią, a każda chwila jest magiczna i niezapomniana… Miejsce to kusi tajemnicą średniowiecznej historii, przyciąga neorenesansowym pięknem architektury i zarazem nęci doskonałym wyczuciem potrzeb nowoczesnego klienta. Przepyszna kuchnia, sale konferencyjne, bogata oferta SPA, gry plenerowe, lokalne festyny, pokazy rycerskie. To dusza Zamku Kliczków, do którego zapraszamy Państwa wraz z rodziną i przyjaciółmi!

Szefem Kuchni zamkowej restauracji BOLETUS jest Mariusz Kucharczak – pasjonat tradycyjnej kuchni polskiej, w której wykorzystuje bogactwo Borów Dolnośląskich, rzeki Kwisy i okolicznych stawów oraz jezior. Pan Mariusz chce swoimi daniami w najlepszy sposób przedstawić ich regionalność oraz nawiązanie do historycznych, zamkowych receptur, to sprawia, że dania powstające w restauracji są czymś wyjątkowym. Kucharz, pasjonat i człowiek z wielkim sercem do gastronomii, od ponad 18 lat pracuje w zawodzie. Jak sam mówi: „Podczas pracy używam tradycyjnych jak i nowoczesnych technik gotowania dzięki czemu przedstawiam kuchnię Polską w nowoczesnej odsłonie. Dania podaję nie tylko na talerzach ale wykorzystuję do tego również drewno, kamienie, siano, czy muszle. Staram się pokazać regionalność i tradycje danego miejsca na talerzu”.

Restauracja Boletus od lat znajduje się na kulinarnym szlaku – Smaki Dolnego Śląska oraz została uhonorowana certyfikatem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego przyznawanym przez Unię Europejską, natomiast od grudnia 2018 nasza restauracja dołączyła do ruchu Slow Food.

W restauracji menu zmienia się od pór roku i dostępności produktów (od 20 grudnia menu zimowe), a kunszt mistrza dostrzec można w autorskim menu degustacyjnym.